article-image

Kausikortit syksylle 7.5.-31.7.2019

Tutustu teoksiin ja taiteilijoihin, kuuntele soittolistat, valitse omasi.

Syksyn 2019 kausikortit ovat myynnissä Ticketmasterin myyntipisteissä, verkkokaupassa ja puhelinpalvelussa 7.5.-31.7. Kertaliput syksylle 8.8. alkaen.
 
I SARJA
 
KE 25.9.2019 19.00
Hans Graf, kapellimestari
Stefan Jackiw, viulu
 
Respighi: Trittico Botticelliano
Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri
Busoni: Tanz-Walzer 
Respighi: Rooman juhlia
 
KE 23.10.2019 19.00
Péter Eötvös, kapellimestari
Leticia Moreno, viulu
 
Eötvös: Alle vittime senza nome
Eötvös: Viulukonsertto nro 2 “DoReMi”
Debussy: Tarantelle styrienne
Kodály: Háry János -sarja
 
KE 6.11.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Andreas Haefliger, piano
Helsingin kamarikuoro
 
Scelsi: Quattro Pezzi su una nota sola
Ammann: Pianokonsertto (ekS)
Holst: Planeetat
 
KE 20.11.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Garrick Ohlsson, piano
 
Busoni: Berceuse élégiaque
Mozart: Pianokonsertto nro 25 
Filidei Fiori di fiori
Liszt: Les Préludes, sinfoninen runo
 
SU 8.12.2019 15.00
Alina Pogostkina, viulu
Järnefelt: Juhla-alkusoitto
Sibelius: Humoreskit op. 87, op. 89
Sibelius: Sinfonia nro 3
 
II SARJA
 
TO 12.9.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Nelson Freire, piano
 
Berlioz: Rooman karnevaali, alkusoitto
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Wennäkoski: Om fotspår och ljus (ke.)
Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali
 
TO 26.9.2019 19.00
Hans Graf, kapellimestari
Stefan Jackiw, viulu
 
Respighi: Trittico Botticelliano
Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri
Busoni: Tanz-Walzer 
Respighi: Rooman juhlia
 
TO 24.10.2019 19.00
Eötvös: Alle vittime senza nome
Eötvös: Viulukonsertto nro 2 “DoReMi”
Debussy: Tarantelle styrienne
Kodály: Háry János -sarja
 
TO 7.11.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Andreas Haefliger, piano
Helsingin kamarikuoro
 
Scelsi: Quattro Pezzi su una nota sola
Ammann: Pianokonsertto (ekS)
Holst: Planeetat
 
TO 21.11.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Garrick Ohlsson, piano
 
Busoni: Berceuse élégiaque
Mozart: Pianokonsertto nro 25 
Filidei Fiori di fiori
Liszt: Les Préludes, sinfoninen runo
 
 
III SARJA
 
KE 11.9.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Nelson Freire, piano
 
Berlioz: Rooman karnevaali, alkusoitto
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Wennäkoski: Om fotspår och ljus (ke.)
Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali
 
TO 10.10.2019 19.00
Suomalainen barokkiorkesteri
Georg Kallweit, kapellimestari
Silvia Frigati, sopraano
Guyla Orendt, baritoni
 
Händel: Sarja oopperoista Ariodante ja Alcina
Locatelli: Concerto grosso “Il pianto d'Arianna”
Veracini: Alkusoitto nro 6
Händel: Kantaatti Apollo e Dafne
 
PE 1.11.2019 19.00
Osmo Vänskä, kapellimestari
Eriikka Maalismaa, viulu
 
Respighi: Rooman pinjat
Kujala: Konsertto viululle ja orkesterille "Auseil"
Rahmaninov: Sinfonia nro 1
 
PE 29.11.2019 19.00
Thomas Adès, kapellimestari
Kirill Gerstein, piano
 
Sibelius: Historiallisia kuvia I
Busoni: Romanza e Scherzoso
Adès: Pianokonsertto
Janáček: Taras Bulba
 
KE 18.12.2019 19.00
Bruno Weil, kapellimestari
Sophie Karthäuser, sopraano
Katrin Wundsam, mezzosopraano
Werner Güra, tenori
Paul-Armin Edelmann, basso
Musiikkitalon Kuoro
 
Beethoven: Sinfonia nro 9
 
 
IV SARJA
 
PE 6.9.2019 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
EXAUDI-lauluyhtye
 
Gesualdo: Asciugate i begli occhi
Stravinsky: Monumentum pro Gesualdo di Venosa ad CD annum
Sibelius: Sinfonia nro 6
Berio: Sinfonia kahdeksalle lauluäänelle ja orkesterille
 
PE 20.9.2019 19.00
Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Nora Gubisch, mezzosopraano
 
Henze: Erlkönig
Berio: Folk Songs
Tšaikovski: Sinfonia nro 5
 
PE 4.10.2019 19.00
Antonello Manacorda, kapellimestari
Elisabeth Leonskaja, piano
Niall Chorell, lausuja
 
Schönberg: Oodi Napoleon Buonapartelle
Beethoven: Pianokonsertto nro 5 "Keisarikonsertto"
Beethoven: Sinfonia nro 3 "Eroica"
 
PE 18.10.2019 19.00
Donato Renzetti, kapellimestari
Alexander Toradze, piano
 
Prokofjev: Pianokonsertto nro 3 
Casella: Sinfonia nro 2 (ekS)
 
PE 15.11.2019 19.00
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Shenyang, bassobaritoni
 
Stravinsky: Divertimento, sarja baletista Keijukaisen suudelma
Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja
Šostakovitš: Sinfonia nro 5 
 
 
Gemma New, kapellimestari
Antoine Tamestit, alttoviulu
 
Rossini: Semiramide, alkusoitto
Berio: Voci alttoviululle ja kahdelle soitinryhmälle
Prokofjev: Sinfonia nro 5
 
*** 
 
KEVÄÄN 2020 KAUSIKORTIT TICKETMASTERISTA 5.11.-2.12. KERTALIPUT MYYNNISSÄ 10.12.2019 ALKAEN. 
 
 
I SARJA
 
KE 29.1.2020 19.00
Thomas Zehetmair, johtaja, viulu
 
Salieri: 26 La Folia di Spagna variaatiota
Mozart: Viulukonsertto nro 3
Schumann: Sinfonia nro 2
 
KE 12.2.2020 19.00
Simone Young, kapellimestari
Daniel Müller-Schott, sello
 
Rossini: Il Signor Bruschino, alkusoitto
Schumann: Sellokonsertto
Schubert: Sinfonia nro ”Traaginen”
 
KE 26.2.2020 19.00
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
André Wilms, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
 
Berlioz: Fantastinen sinfonia
Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
 
KE 11.3.2020 19.00
Guy Braunstein, johtaja, viulu
 
Beethoven: Viulukonsertto 
Debussy: Petite suite
Beethoven: Sinfonia nro 4
 
KE 25.3.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu, kontrabasso
 
Stravinsky: Sirkuspolkka
Lara: Uusi teos (ke.)
Romitelli: Audiodrome - Dead City Radio
Stravinsky: Tulilintu
 
KE 22.4.2020 19.00
Risto Joost, kapellimestari
Angela Hewitt, piano
 
Verunelli: The Narrow Corner
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoralisinfonia"
 
KE 6.5.2020 19.00
Tianyi Lu, kapellimestari
Janne Mertanen, piano
 
Verdi: La Forza del Destino, alkusoitto
Rota: Pianokonsertto e-molli
Strauss: Aus Italien
 
 
II SARJA
 
TO 16.1.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Szilvia Vörös, mezzosopraano
Mika Kares, basso
 
Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto
Bartók: Herttua Siniparran linna
 
TO 30.1.2020 19.00
Thomas Zehetmair, johtaja, viulu
 
Salieri: 26 La Folia di Spagna variaatiota
Mozart: Viulukonsertto nro 3
Schumann: Sinfonia nro 2
Sinfonia nro 2 C-duuri op. 61 (1845-1847)
 
TO 13.2.2020 19.00
Simone Young, kapellimestari
Daniel Müller-Schott, sello
 
Rossini: Il Signor Bruschino, alkusoitto
Schumann: Sellokonsertto
Schubert: Sinfonia nro ”Traaginen”
 
TO 12.3.2020 19.00
Guy Braunstein, johtaja, viulu
 
Beethoven: Viulukonsertto 
Debussy: Petite suite
Beethoven: Sinfonia nro 4
 
TO 26.3.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu, kontrabasso
 
Stravinsky: Sirkuspolkka
Lara: Uusi teos (ke.)
Romitelli: Audiodrome - Dead City Radio
Stravinsky: Tulilintu
 
TO 9.4.2020 19.00
Jane Glover, kapellimestari
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
 
Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Maderna: Oboekonsertto nro 1
Mozart: Exsultate jubilate
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
 
TO 7.5.2020 19.00
Tianyi Lu, kapellimestari
Janne Mertanen, piano
 
Verdi: La Forza del Destino, alkusoitto
Rota: Pianokonsertto e-molli
Strauss: Aus Italien
 
 
III SARJA
 
KE 15.1.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Szilvia Vörös, mezzosopraano
Mika Kares, basso
 
Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto
Bartók: Herttua Siniparran linna
 
PE 7.2.2020 19.00
Mario Venzago, kapellimestari
Ning Feng, viulu
 
Rossini: Il viaggio a Reims, alkusoitto
Paganini: Viulukonsertto nro 1
Nono: Incontri
Martucci: Sinfonia no 2
 
TO 27.2.2020 19.00
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
André Wilms, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
 
Berlioz: Fantastinen sinfonia
Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
 
PE 20.3.2020 19.00​
Susanna Mälkki, kapellimestari
Frank Peter Zimmermann, viulu
 
Sibelius: Tapiola
Berg: Viulukonsertto
Saariaho: Vista (ke.)
 
KE 8.4.2020 19.00
Jane Glover, kapellimestari
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
 
Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Maderna: Oboekonsertto nro 1
Mozart: Exsultate jubilate
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
 
TO 23.4.2020 19.00
Risto Joost, kapellimestari
Angela Hewitt, piano
 
Verunelli: The Narrow Corner
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoralisinfonia"
 
KE 20.5.2020 19.00
Olli Mustonen, kapellimestari
Kristian Winther, viulu
 
Rossini: Wilhelm Tell, alkusoitto
Respighi: Concerto gregoriano
Mustonen: Triptyykki
Štšedrin: Konsertto orkesterille nro 3, "Old Russian Circus Music"
 
 
IV SARJA
 
PE 10.1.2020 19.00
Alan Buribajev, kapellimestari
Andreas Brantelid, sello
 
Rossini: La Cenerentola, alkusoitto
Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat
Respighi: Rooman suihkulähteitä
Tšaikovski: Italialainen kapriisi
 
PE 24.1.2020 19.00
Gianandrea Noseda, kapellimestari
 
Dallapiccola: Partita
Bruckner: Sinfonia nro 9
 
PE 6.3.2020 19.00
Olari Elts, kapellimestari
Ilja Gringolts, viulu
 
Mendelssohn: Kesäyön unelma
Sciarrino: Allegoria della notte
Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli
Wennäkoski: Verdigris (2014-2015)
Mendelssohn: Sinfonia nro 1
 
PE 3.4.2020 19.00
Nils Schweckendiek, kapellimestari
Håkan Hardenberger, trumpetti
Musiikkitalon Kuoro
 
Martinů: The Frescoes of Piero della Francesca
Francesconi: Hard Pace
Verdi: Quattro pezzi sacri
 
PE 17.4.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Esko Laine, kontrabasso
 
Morricone Varianti su un segnale di polizia
Rota: Divertimento concertante
Musorgski: Näyttelykuvia
 
PE 15.5.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Anne Sofie von Otter, mezzosopraano
 
Kimmo Hakola: Uusi teos (ke.)
Zemlinsky: Maeterlinck lieder
Sibelius: Sinfonia nro 1 e-molli
 
PE 29.5.2020 19.00
Bertrand de Billy, kapellimestari
Maria Bengtsson, sopraano
Micaela Schuster, mezzosopraano
Jean-Francois Borras, tenori
Timo Riihonen, basso
Musiikkitalon Kuoro
 
Verdi: Requiem