article-image

Kausikortit keväälle 5.11. alkaen

Tutustu teoksiin ja taiteilijoihin, kuuntele soittolistat, valitse omasi.

 
KEVÄÄN 2020 KAUSIKORTIT TICKETMASTERISTA 5.11.-2.12. KERTALIPUT MYYNNISSÄ 10.12.2019 ALKAEN. 
 
I SARJA
 
KE 29.1.2020 19.00
Thomas Zehetmair, johtaja, viulu
 
Salieri: 26 La Folia di Spagna variaatiota
Mozart: Viulukonsertto nro 3
Schumann: Sinfonia nro 2
 
KE 12.2.2020 19.00
Simone Young, kapellimestari
Daniel Müller-Schott, sello
 
Rossini: Il Signor Bruschino, alkusoitto
Schumann: Sellokonsertto
Schubert: Sinfonia nro ”Traaginen”
 
KE 26.2.2020 19.00
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
André Wilms, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
 
Berlioz: Fantastinen sinfonia
Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
 
KE 11.3.2020 19.00
Guy Braunstein, johtaja, viulu
 
Beethoven: Viulukonsertto 
Debussy: Petite suite
Beethoven: Sinfonia nro 4
 
KE 25.3.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu, kontrabasso
 
Stravinsky: Sirkuspolkka
Lara: Kaksoiskonsertto
Romitelli: Audiodrome - Dead City Radio
Stravinsky: Tulilintu
 
KE 22.4.2020 19.00
Risto Joost, kapellimestari
Angela Hewitt, piano
 
Verunelli: The Narrow Corner
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoralisinfonia"
 
KE 6.5.2020 19.00
Tianyi Lu, kapellimestari
Janne Mertanen, piano
 
Verdi: La Forza del Destino, alkusoitto
Rota: Pianokonsertto e-molli
Strauss: Aus Italien
 
 
II SARJA
 
TO 16.1.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Szilvia Vörös, mezzosopraano
Mika Kares, basso
 
Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto
Bartók: Herttua Siniparran linna
 
TO 30.1.2020 19.00
Thomas Zehetmair, johtaja, viulu
 
Salieri: 26 La Folia di Spagna variaatiota
Mozart: Viulukonsertto nro 3
Schumann: Sinfonia nro 2
Sinfonia nro 2 C-duuri op. 61 (1845-1847)
 
TO 13.2.2020 19.00
Simone Young, kapellimestari
Daniel Müller-Schott, sello
 
Rossini: Il Signor Bruschino, alkusoitto
Schumann: Sellokonsertto
Schubert: Sinfonia nro ”Traaginen”
 
TO 12.3.2020 19.00
Guy Braunstein, johtaja, viulu
 
Beethoven: Viulukonsertto 
Debussy: Petite suite
Beethoven: Sinfonia nro 4
 
TO 26.3.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu, kontrabasso
 
Stravinsky: Sirkuspolkka
Lara: Kaksoiskonsertto
Romitelli: Audiodrome - Dead City Radio
Stravinsky: Tulilintu
 
TO 9.4.2020 19.00
Jane Glover, kapellimestari
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
 
Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Maderna: Oboekonsertto nro 1
Mozart: Exsultate jubilate
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
 
TO 7.5.2020 19.00
Tianyi Lu, kapellimestari
Janne Mertanen, piano
 
Verdi: La Forza del Destino, alkusoitto
Rota: Pianokonsertto e-molli
Strauss: Aus Italien
 
 
III SARJA
 
KE 15.1.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Szilvia Vörös, mezzosopraano
Mika Kares, basso
 
Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto
Bartók: Herttua Siniparran linna
 
PE 7.2.2020 19.00
Mario Venzago, kapellimestari
Ning Feng, viulu
 
Rossini: Il viaggio a Reims, alkusoitto
Paganini: Viulukonsertto nro 1
Nono: Incontri
Martucci: Sinfonia no 2
 
TO 27.2.2020 19.00
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
André Wilms, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
 
Berlioz: Fantastinen sinfonia
Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
 
PE 20.3.2020 19.00​
Susanna Mälkki, kapellimestari
Frank Peter Zimmermann, viulu
 
Sibelius: Tapiola
Berg: Viulukonsertto
Saariaho: Vista (ke.)
 
KE 8.4.2020 19.00
Jane Glover, kapellimestari
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
 
Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Maderna: Oboekonsertto nro 1
Mozart: Exsultate jubilate
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
 
TO 23.4.2020 19.00
Risto Joost, kapellimestari
Angela Hewitt, piano
 
Verunelli: The Narrow Corner
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoralisinfonia"
 
KE 20.5.2020 19.00
Olli Mustonen, kapellimestari
Kristian Winther, viulu
 
Rossini: Wilhelm Tell, alkusoitto
Respighi: Concerto gregoriano
Mustonen: Triptyykki
Štšedrin: Konsertto orkesterille nro 3, "Old Russian Circus Music"
 
 
IV SARJA
 
PE 10.1.2020 19.00
Alan Buribajev, kapellimestari
Andreas Brantelid, sello
 
Rossini: La Cenerentola, alkusoitto
Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat
Respighi: Rooman suihkulähteitä
Tšaikovski: Italialainen kapriisi
 
PE 24.1.2020 19.00
Gianandrea Noseda, kapellimestari
 
Dallapiccola: Partita
Bruckner: Sinfonia nro 9
 
PE 6.3.2020 19.00
Olari Elts, kapellimestari
Ilja Gringolts, viulu
 
Mendelssohn: Kesäyön unelma
Sciarrino: Allegoria della notte
Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli
Wennäkoski: Verdigris (2014-2015)
Mendelssohn: Sinfonia nro 1
 
PE 3.4.2020 19.00
Nils Schweckendiek, kapellimestari
Håkan Hardenberger, trumpetti
Musiikkitalon Kuoro
 
Martinů: The Frescoes of Piero della Francesca
Francesconi: Hard Pace
Verdi: Quattro pezzi sacri
 
PE 17.4.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Esko Laine, kontrabasso
 
Morricone Varianti su un segnale di polizia
Rota: Divertimento concertante
Musorgski: Näyttelykuvia
 
PE 15.5.2020 19.00
Susanna Mälkki, kapellimestari
Anne Sofie von Otter, mezzosopraano
 
Kimmo Hakola: Uusi teos (ke.)
Zemlinsky: Maeterlinck lieder
Sibelius: Sinfonia nro 1 e-molli
 
PE 29.5.2020 19.00
Bertrand de Billy, kapellimestari
Maria Bengtsson, sopraano
Micaela Schuster, mezzosopraano
Jean-Francois Borras, tenori
Timo Riihonen, basso
Musiikkitalon Kuoro
 
Verdi: Requiem