article-image

Möten-klubbens vårprogram

Möten-klubbens konserter äger rum i Musikhusets huvudfoajé. Klubben är gratis och öppen för alla. 

 

Under vårterminen arrangeras igen de populära Möten-klubbkvällarna. Klubben utgör en arena för kreativa idéer och överraskande möten. I klubben uppträder HSO:s musiker tillsammans med sina vänner. Fritt inträde - välkommen! Programmet inleds kl. 21, caféet serverar fram till kl. 22.30.

 

Musica nova: En tribut till Pan Sonic

fre 1.2. kl. 21 Musikhuset, Huvudfoajén

Musica nova Helsingfors-festivalens öppningsklubb är ett samarbete mellan Helsingfors stadsorkester och Korvat auki- tonsättarföreningen. Kvällen blir en tribut till den inhemska experimentella elektronmusikens pionjär, gruppen Pan Sonic (1993-2009) och dess nyss avlidne medlem Mika Vainio (1963–2017).

Fyra arbetspar med sin egen musikaliska bakgrund använder sig av bl.a. live-elektronik, nykonstruerade instrument, elektroakustiska instrument och videokonst. Fritt inträde!

Tonsättarpar:

TYTTI AROLA & ÞORKELL NORDAL

AVA GRAYSON & TUOMAS AHVA (HARUSPEX)

PETTERI MÄKINIEMI & ILPO JAUHIAINEN

JOUNI HIRVELÄ & ATTE HÄKKINEN

 

Tillsammans med medlemmarna ur Korvat auki uppträder musiker ur HSO.

***

 

Pushkin Quintett

fre 1.3. kl. 21 Musikhuset, Huvudfoajén

 

Lauri Kankkunen, cello

Joona Pulkkinen, cello

Joonas Mikkilä, piano

Eero Seppä, kontrabas

Kristian Suninen, trummor

 

Pushkin Quintett är en år 2006 bildad ensemble från Tammerfors som består av en jazztrio samt två cellister som har fått en klassisk skolning. Kvintettens musiker träffar numera varandra mest på gemensamma uppträdanden, så klubben handlar denna gång sannerligen om möten.

Ensemblen framför sina egna arrangemang av kända musikstycken från flera olika genrer. Kvällen får extrakrydda av att Joona Pulkkinen fungerar som även speaker och gör stand up - som antingen fungerar eller inte.

 

***

Amerikansk filmmusik

fre 29.3. kl. 21 Musikhuset, Huvudfoajén

 

Jorma Härkönen, gitarr

Pekka Korhonen, bas

Pasi Suomalainen, percussion

Jani Lehtonen, violin

 

Film- och underhållningsmusikens erkända talanger gör nedslag i den amerikanska filmens klassiker såsom Frukost på Tiffany’s, Schindlers List och Harmonica - en hämnare. I klubben framförs musik av bl.a. Stephen Sondheim, Henry Mancini, Michel Legrand och Ennio Morricone.

***
 

Tillfälligheter

fre 26.4. kl. 21 Musikhuset, Huvudfoajén

 

Markku Maalismaa, recitation

Veli Kujala, dragspel

Mikko Innanen, saxofoner

Petri Keskitalo, tuba och perkussion

 

I vårens avslutande klubbkväll möts klassisk musik, jazz, improvisation, litteratur och teaterkonst. Programmet består av musik varvad med valda bitar ur den ryska författaren Daniil Charms noveller. Centrala tonsättarnamn är Sergej Prokofjev och Dmitrij Sjostakovitj. Till programmet hör även utdrag ur Prokofjevs Romeo och Julia som HSO framfört samma kväll.