Etusivu

Konsertit

Concert serie
Pierre-Laurent Aimard

Aimard & Schönberg

Pe 03 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Susanna Mälkki
kapellimestari
Pierre-Laurent Aimard
piano
Karol Szymanowski
Konserttialkusoitto
Arnold Schönberg
Pianokonsertto
Väliaika
Antonín Dvořák
Sinfonia nro 8
Fantasiakvintetti

Kohtaamisia-klubi – Ligetin lumoissa

Pe 03 / 12 / 2021
21:00 - 22:30
Päivi Väisänen
huilu
Laura Kemppainen
oboe
Okko Kivikataja
klarinetti
Joonas Seppelin
käyrätorvi
Sari Seppelin
fagotti
Sàndor Veress
Diptych
Lauri Porra
Adventurer
György Ligeti
6 Bagatellia
Ingeborg von Bronsart

Historian unohtamat orkesterimusiikit - Säveltäjä Ingeborg von Bronsart

Ti 07 / 12 / 2021
18:00 - 19:00
Susanna Mälkki

Wake!

Ke 08 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
kapellimestari
Lauri Kankkunen
sello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely oopperan alkusoitto
Esa-Pekka Salonen
Sellokonsertto
Kimmo Hakola
Wake! (ke.)
Jean Sibelius
Finlandia
Lauri Kankkunen credit Juuso Westerlund

Wake!

To 09 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
kapellimestari
Lauri Kankkunen
sello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely oopperan alkusoitto
Esa-Pekka Salonen
Sellokonsertto
Kimmo Hakola
Wake!
Jean Sibelius
Finlandia
Sarah McElravy by Julia Wesely

Kadonnut sinfonia

Pe 17 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Julian Rachlin
kapellimestari, viulu
Sarah McElravy
alttoviulu
Maxim Berezovsky
Sinfonia C-duuri
Wolfgang Amadeus Mozart
Sinfonia concertante Es-duuri
Väliaika
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 5
Klaus Mäkelä

HKO & Mäkelä

Ke 22 / 12 / 2021
19:00 - 21:15
Klaus Mäkelä
kapellimestari
Pierre Boulez 
Initiale
Sauli Zinovjev
Wiegenlied (ekS) 
Väliaika
Gustav Mahler
Sinfonia nro 1 ”Titaani”
Joe Hisaishi

Loppiaiskonsertti – Hisaishi

To 06 / 01 / 2022
15:00 - 17:00
Joe Hisaishi
kapellimestari
Olga Heikkilä
sopraano
Joe Hisaishi
Spirited Away Suite (ekS.)
Joe Hisaishi
The East Land Symphony (ekS.)
Joe Hisaishi
DA-MA-SHI-E
Susanna Mälkki credit Jiyang Chen

Näyttelykuvia

Pe 14 / 01 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Susanna Mälkki
kapellimestari
Frank Peter Zimmermann
viulu
Anders Hillborg
Through Lost Landscapes (ekS.)
Robert Schumann
Viulukonsertto
Modest Musorgski
Näyttelykuvia
Alexander Melnikov

Icarus

Ke 19 / 01 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Ville Matvejeff
kapellimestari
Aleksandr Melnikov
piano
Lera Auerbach
Icarus
Sergei Rahmaninov
Paganini-rapsodia
Witold Lutosławski
Konsertto orkesterille
Ville Matvejeff

Icarus

To 20 / 01 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
Ville Matvejeff
kapellimestari
Aleksandr Melnikov
piano
Lera Auerbach
Icarus
Sergei Rahmaninov
Paganini-rapsodia
Witold Lutosławski
Konsertto orkesterille
Narek Hakhnazaryan

Rakkaustarinoita

Pe 28 / 01 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Nuno Coelho
kapellimestari
Narek Hakhnazaryan
sello
Antonín Dvořák
Othello, alkusoitto
Witold Lutosławski
Sellokonsertto
Miroslav Srnka
Tak klid
Richard Strauss
Ruusuritari, sarja
Susanna Mälkki credit Jiyang Chen

Tabea Zimmermann Soloist

Ke 02 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Susanna Mälkki
kapellimestari
Tabea Zimmermann
alttoviulu
Jean Sibelius
Tapiola
Béla Bartók
Alttoviulukonsertto op. Posthumous
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 4
Tabea Zimmermann

Tabea Zimmermann Soloist

To 03 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
Susanna Mälkki
kapellimestari
Tabea Zimmermann
alttoviulu
Jean Sibelius
Tapiola
Béla Bartók
Alttoviulukonsertto op. Posthumous
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 4
Tabea Zimmermann

Tabea Zimmermann Chamber

Ti 08 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Kamarimusiikki
Tabea Zimmermann
alttoviulu
HKO:n muusikoita
Luciano Berio
Naturale
György Kurtág
3 solo pieces from Signs, Games and Messages
Claude Debussy
Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle
Benjamin Dale
Introduction & Andante kuudelle alttoviululle
Tabea Zimmermann

Focus: Tabea Zimmermann

Pe 11 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Tabea Zimmermann
liidaus, alttoviulu
Louise Farrenc
Sinfonia nro 3
Alfred Schnittke
Monologue
Johannes Brahms
Serenadi nro 2
Dima Slobodeniouk

Keskeneräinen sinfonia

Ke 16 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Dima Slobodeniouk
kapellimestari
Franz Schubert
Sinfonia nro 7 "Keskeneräinen"
Jörg Widmann
Lied
Sergei Rahmaninov
Sinfonia nro 3
Dima Slobodeniouk

Keskeneräinen sinfonia

To 17 / 02 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
Dima Slobodeniouk
kapellimestari
Franz Schubert
Sinfonia nro 7 "Keskeneräinen"
Jörg Widmann
Lied
Sergei Rahmaninov
Sinfonia nro 3
Antonello Manacorda

Luutnantti Kijé

Ke 02 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Antonello Manacorda
kapellimestari
Liza Ferschtman
viulu
Sergei Prokofjev
Luutnantti Kijé, sinfoninen sarja
Sergei Prokofjev
Viulukonsertto nro 1
Johannes Brahms
Sinfonia nro 4
Lisa Ferschtman

Luutnantti Kijé

To 03 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Antonello Manacorda
kapellimestari
Liza Ferschtman
viulu
Sergei Prokofjev
Luutnantti Kijé, sinfoninen sarja
Sergei Prokofjev
Viulukonsertto nro 1
Johannes Brahms
Sinfonia nro 4
Emmanuel Ceysson

Kaksoiskonsertto

Pe 11 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Osmo Vänskä
kapellimestari
Niamh McKenna
huilu
Emmanuel Ceysson
harppu
Dmitri Kabalevski
The Comedians
Kalevi Aho
Kaksoiskonsertto huilulle ja harpulle (kantaesitys)
Sergei Prokofjev
Sinfonia nro 7
Mckenzie Melemed

Rakkain Rahmaninov

Ke 16 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Mei-Ann Chen
kapellimestari
Mackenzie Melemed
piano
Bohuslav Martinů
Toccata e due canzoni
Sergei Rahmaninov
Pianokonsertto nro 2
Antonín Dvořák
Sinfonia nro 7
Mei-Ann Chen

Rakkain Rahmaninov

To 17 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
Mei-Ann Chen
kapellimestari
Mackenzie Melemed
piano
Bohuslav Martinů
Toccata e due canzoni
Sergei Rahmaninov
Pianokonsertto nro 2
Antonín Dvořák
Sinfonia nro 7
Juniorikonsertti credit Heikki Tuuli

Juniorikonsertti

Ti 22 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Lastenkonsertit
Jan Söderblom
kapellimestari
Satu Sopanen
laulu ja juonto
Helsingin 5. musiikkiluokkien oppilaita
Pekka Kuusisto

Planet Earth

Pe 25 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Pekka Kuusisto
viulu, kapellimestari
Musiikkitalon Kuoro
Eleriin Müüripeal & George Parris
kuoronjohtaja
Tadeusz Wielecki
Przedzie sie nic II
Andrea Tarrodi
Paradisfåglar (ekS.)
Antti Auvinen
Uusi teos "Helsinki-variaatiot" (kantaesitys)
Hildur Guðnadóttir
Vishnaja Pamyat (ekS.)
Isobel Waller-Bridge
Temperatures (ekS.)
Vytautas Barkauskas
Partita sooloviululle
Igor Stravinsky
Psalmisinfonia
John Storgårds

Gerstein & Storgårds

Ke 30 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
John Storgårds
kapellimestari, viulu
Kirill Gerstein
piano
Anton Webern
Neljä kappaletta viululle ja pianolle op. 7
Johannes Brahms
Pianokonsertto nro 1
Anton Webern
Viisi kappaletta orkesterille op. 10
Johannes Brahms
Pianokonsertto nro 2
Kirill Gerstein

Gerstein & Storgårds

To 31 / 03 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
John Storgårds
kapellimestari, viulu
Kirill Gerstein
piano
Anton Webern
Neljä kappaletta viululle ja pianolle op. 7
Johannes Brahms
Pianokonsertto nro 1
Anton Webern
Viisi kappaletta orkesterille op. 10
Johannes Brahms
Pianokonsertto nro 2
Elena Schwartz

Weinbergin tarina

Pe 08 / 04 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Elena Schwarz
kapellimestari
Alban Gerhardt
sello
Vito Žuraj
Api-danza macabra
Mieczysław Weinberg
Sellokonsertto
Bohuslav Martinů
Sinfonia nro 1
Tianyi Lu

Šeherazade

Ke 13 / 04 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Tianyi Lu
kapellimestari
Nikolai Lugansky
piano
Nina Šenk
ECHO II
Frédéric Chopin
Pianokonsertto nro 1
Nikolai Rimsky-Korsakov
Šeherazade
Susanna Mälkki credit Jiyang Chen

Halleluja!

Pe 22 / 04 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Susanna Mälkki
kapellimestari
Anton Bruckner
Sinfonia nro 8 (1890, ed. Nowak)
Camilla Nylund

Neljä viimeistä laulua

Ke 27 / 04 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Susanna Mälkki
kapellimestari
Camilla Nylund
sopraano
Sampo Haapamäki
Historia, Helsinki Variations (kantaesitys)
Richard Strauss
Vier letzte Lieder
Richard Strauss
Kuolema ja kirkastus
Vappumatinea

Vappumatinea

Su 01 / 05 / 2022
12:00 - 13:00
Markus Lehtinen
kapellimestari
Tuomas Katajala
tenori
Vappumatinea

Vappumatinea

Su 01 / 05 / 2022
14:00 - 15:00
Markus Lehtinen
kapellimestari
Tuomas Katajala
tenori
Nikolai Znaider

Moldau

Pe 06 / 05 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja III
Nikolaj Szeps-Znaider
kapellimestari
Saleem Ashkar
piano
Pjotr Tšaikovski
Pianokonsertto nro 1
Bedřich Smetana
Neljä osaa sarjasta Má vlast - Isänmaani ( I Vyšehrad II Vltava - Moldau III Šárka IV Z ceských luhu a háju - Böömin niityiltä ja lehdoista)
George Nigl

Ihmetorvi

Ke 11 / 05 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja I
Jukka-Pekka Saraste
kapellimestari
Georg Nigl
Baritoni
Gustav Mahler
Knaben Wunderhorn
Dmitri Šostakovitš
Sinfonia nro 8
Jukka-Pekka Saraste

Ihmetorvi

To 12 / 05 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja II
Jukka-Pekka Saraste
kapellimestari
Georg Nigl
Baritoni
Gustav Mahler
Knaben Wunderhorn
Dmitri Šostakovitš
Sinfonia nro 8
Christian Teztlaff

Fanfaarit

Pe 20 / 05 / 2022
19:00 - 21:00
Sarja IV
Jukka-Pekka Saraste
kapellimestari
Christian Tetzlaff
viulu
Antonín Dvořák
Viulukonsertto
Leoš Janáček
Sinfonietta