Helsinki Philharmonic by Marko Rantanen

Konsertit

Haluatko kokea jotain uutta? Kuumia tunteita? Kylmiä väreitä? Valitse konserttisi.

Konsertit

Concert serie
UMO

HKO & UMO - Orchestra Heroes

Ti 21 / 09 / 2021
19:00 - 21:00
Ed Partyka
kapellimestari
Helsingin kaupunginorkesteri
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Hugo Montenegro
Fanfare For the New
George Russell
All About Rosie
Duke Ellington
Sophisticated Lady
Charlie Parker
Klactoveesedstene
Kenny Kirkland
Dienda
Wayne Shorter
Fee Fi Fo Fum
Ed Partyka
Do as I Say (Not as I Do)
Ernesto Lecuona
Malaguena
Jonathan Roozeman

Talviunelmia

Pe 24 / 09 / 2021
19:00 - 21:00
Michael Sanderling
kapellimestari
Jonathan Roozeman
sello
Antonín Dvořák
Karnevaali, alkusoitto
Aleksandr Glazunov
Mélodie sellolle ja orkesterille
Aleksandr Glazunov
Sérénade espagnole sellolle ja orkesterille
Antonín Dvořák
Waldesruhe, Hiljainen metsä
Antonín Dvořák
Rondo sellolle ja orkesterille g-molli
Väliaika
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 1 "Talviunelmia"
Susanna Mälkki

Vista

Ke 29 / 09 / 2021
19:00 - 21:00
Susanna Mälkki
kapellimestari
Kaija Saariaho
Vista
Väliaika
Anton Bruckner
Sinfonia nro 7
Susanna Mälkki

Vista

To 30 / 09 / 2021
19:00 - 21:00
Susanna Mälkki
kapellimestari
Kaija Saariaho
Vista
Väliaika
Anton Bruckner
Sinfonia nro 7
Simone Lamsma

Petruška

Pe 08 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Olari Elts
kapellimestari
Simone Lamsma
viulu
Anatoly Lyadov  
From the Apocalypse 
Nikolai Roslavets
Viulukonsertto nro 1
Väliaika
Justė Janulytė 
Apnea 
Igor Stravinsky
Petruška (1947)
Juho Pohjonen

Processions

Ke 13 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Daníel Bjarnason
kapellimestari
Juho Pohjonen
piano
Grażyna Bacewicz
Alkusoitto
Daníel Bjarnason
Processions pianolle ja orkesterille
Väliaika
Witold Lutosławski
Sinfonia nro 3
Daniel Bjarnason

Processions

To 14 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Daníel Bjarnason
kapellimestari
Juho Pohjonen
piano
Grażyna Bacewicz
Alkusoitto
Daníel Bjarnason
Processions pianolle ja orkesterille
Väliaika
Witold Lutosławski
Sinfonia nro 3
Eva Ollikainen

Offertorium

Pe 22 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Eva Ollikainen
kapellimestari
Gidon Kremer
viulu
Galina Utvolskaja
Sinfoninen runo nro 2
Sofia Gubaidulina
Offertorium
Väliaika
Jean Sibelius
Sinfonia nro 1
Pablo González

Pateettinen

Ke 27 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Pablo González
kapellimestari
Yeol Eum Son
piano
Karol Szymanowski
Sinfonia concertante pianolle ja orkesterille
Väliaika
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 6, Pateettinen
Yeol Eum Son

Pateettinen

To 28 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Pablo González
kapellimestari
Yeol Eum Son
piano
Karol Szymanowski
Sinfonia concertante pianolle ja orkesterille
Väliaika
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 6, Pateettinen
Juniorikonsertti credit Heikki Tuuli

Juniorikonsertti I

Pe 05 / 11 / 2021
17:30 - 18:30
Eero Lehtimäki
kapellimestari
Satu Sopanen
laulu ja juonto
Kaisaniemen ala-asteen koulu 5C
Pakilan ala-asteen koulu 5C
Laajasalon peruskoulun 5. luokkien painotetun musiikin ryhmä
Vuoniityn peruskoulu 5–6A
Juniorikonsertti credit Heikki Tuuli

Juniorikonsertti II

Pe 05 / 11 / 2021
19:30 - 20:30
Eero Lehtimäki
kapellimestari
Satu Sopanen
laulu ja juonto
Oulunkylän ala-asteen koulu 5D
Porolahden peruskoulu 5M
Åshöjdens grundskola 5–6M
Leonard Slatkin

Asrael

Ke 10 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Leonard Slatkin
kapellimestari
Angela Hewitt
piano
Cindy McTee
Circuits
Wolfgang Amadeus Mozart
Pianokonsertto nro 22
Josef Suk
Asrael-sinfonia
Angela Hewitt

Asrael

To 11 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Leonard Slatkin
kapellimestari
Angela Hewitt
piano
Cindy McTee
Circuits
Wolfgang Amadeus Mozart
Pianokonsertto nro 22
Josef Suk
Asrael-sinfonia
Helsingin kaupunginorkesteri

Serenadit - Kannelmäen kirkko

To 18 / 11 / 2021
19:00 - 20:00
Pekka Kauppinen
liidaus
Antonín Dvořák
Serenadi puhaltimille
Pjotr Tšaikovski
Serenadi jousille, op. 48
Helsingin kaupunginorkesteri

Serenadit

Pe 19 / 11 / 2021
19:00 - 20:15
Pekka Kauppinen
liidaus
Antonín Dvořák
Serenadi puhaltimille
Pjotr Tšaikovski
Serenadi jousille, op. 48
Pasi Pirinen

Bergman 110

Ke 24 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Nils Schweckendiek
kapellimestari
Pasi Pirinen
trumpetti
Helsingin kamarikuoro
Béla Bartók
Neljä kappaletta orkesterille op. 12
Erik Bergman
Simbolo op. 52
Erik Bergman
Kolme teosta kuorolle: Sommarnatt / Psalm / Hommage à Béla Bartók
Erik Bergman
Fantasia trumpetille ja orkesterille op. 150
Seppo Pohjola
Juuret (ke.)
Nils Schweckendiek

Bergman 110

To 25 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Nils Schweckendiek
kapellimestari
Pasi Pirinen
trumpetti
Helsingin kamarikuoro
Béla Bartók
Neljä kappaletta orkesterille op. 12
Erik Bergman
Simbolo op. 52
Erik Bergman
Kolme teosta kuorolle: Sommarnatt / Psalm / Hommage à Béla Bartók
Erik Bergman
Fantasia trumpetille ja orkesterille op. 150
Seppo Pohjola
Juuret
Mitsuko Uchida

Uchida & Schönberg

Pe 03 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Susanna Mälkki
kapellimestari
Mitsuko Uchida
piano
Karol Szymanowski
Konserttialkusoitto
Arnold Schönberg
Pianokonsertto
Antonín Dvořák
Sinfonia nro 8
Susanna Mälkki

Wake!

Ke 08 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
kapellimestari
Lauri Kankkunen
sello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely oopperan alkusoitto
Kimmo Hakola
Wake! (ke.)
Esa-Pekka Salonen
Sellokonsertto
Jean Sibelius
Finlandia
Lauri Kankkunen credit Juuso Westerlund

Wake!

To 09 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
kapellimestari
Lauri Kankkunen
sello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely oopperan alkusoitto
Kimmo Hakola
Wake!
Esa-Pekka Salonen
Sellokonsertto
Jean Sibelius
Finlandia
Julian Rachlin

Kadonnut sinfonia

Pe 17 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Julian Rachlin
kapellimestari, viulu
Sarah McElravy
alttoviulu
Maxim Berezovsky
Sinfonia C-duuri
Wolfgang Amadeus Mozart
Sinfonia concertante Es-duuri
Pjotr Tšaikovski
Sinfonia nro 5
Klaus Mäkelä

HKO & Mäkelä

Ke 22 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Klaus Mäkelä
kapellimestari
Pierre Boulez 
Initiale
Sauli Zinovjev
Wiegenlied (ekS) 
Gustav Mahler
Sinfonia nro 1 ”Titaani”