Elina Viitasaari soittaa viulua

Kaupunginorkesteri saapuu taas kirjastoihin

Kaupunginorkesteri kirjastossasi -kiertueella kamarimusiikki soi kirjojen ympäröimänä.

Helsingin kaupunginorkesterin ja Helsingin kaupunginkirjaston yhdessä järjestämä kamarimusiikkikiertue käynnistyy jo seitsemännen kerran, kun Helsingin kaupunginorkesterin muusikot kokoavat nuottitelineensä Musiikkitalon Konserttisalin sijaan kirjastoissa ympäri Helsinkiä. Suureen suosioon noussut Kaupunginorkesteri kirjastossasi -kiertue alkaa marraskuun 2. päivä Lauttasaaren kirjastossa Buenos Airesiin vievällä teemakonsertilla ja päättyy 27.11. Pasilan kirjastoon, jossa lähetetään kirjeitä Julialle. Konserttien väliin mahtuu kymmenen muuta konserttia, jotka soivat eri puolilla kaupunkia Herttoniemestä Etelä-Haagaan ja Kontulasta Käpylään.

Noin puolen tunnin mittaiset konsertit alkavat kirjastoissa kello 12 tai 18 ja niihin on vapaa pääsy. Kirjastoissa on kuitenkin rajallisesti paikkoja, joten yleisön kannattaa tulla paikalle ajoissa.

***

Buenos Airesin vuodenajat

  • ma 2.11. klo 12 Lauttasaaren kirjasto
  • ti 3.11. klo 12 Tapulikaupungin kirjasto
  • to 5.11. klo 18 Herttoniemen kirjasto

Linda Hedlund, viulu
Elina Lehto, viulu
Lotta Poijärvi, alttoviulu 
Jaani Helander, sello

Piazzollan sävelet kuljettavat kirjastokävijän Helsingin harmaasta syksystä Buenos Airesin neljään vuodenaikaan.

Astor Piazzollan Buenos Airesin vuodenajat on yksi tangon uuden tyylisuunnan, tango nuevon, tunnetuimmista teossarjoista. Alun perin erillisinä teoksina syntyneet “vuodenajat” muodostavat kokonaisuuden, joka on saanut innoituksensa Vivaldin Vuodenajoista, mutta italialaisen maaseudun sijaan teoksessa liikutaan Buenos Airesin sykkivässä kaupunkiympäristössä.

Piazzollan musiikki yhdistää klassisen muodon, jazzin harmoniat ja argentiinalaisen tangon rytmisen voiman. Jousikvartetin intiimissä äänimaailmassa nämä elementit tulevat erityisen lähelle kuulijaa – jokainen jännite, hengähdys ja ele saa oman merkityksensä.

***

Melankolia 

  • ma 9.11. klo 18 Käpylän kirjasto
  • to 12.11. klo 12 Kontulan kirjasto
  • pe 13.11. klo 12 Puistolan kirjasto

Krista Rosenberg, viulu
Elina Viitasaari, viulu
Lotta Poijärvi, alttoviulu
Jaakko Rajamäki, sello

Samuel Barber: Jousikvartetto nro 1, osa II Molto adagio
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli

Kaksi 1900-luvun säveltäjää, kaksi jousikvartettoa, joiden äärellä sodan kauhut konkretisoituvat.

Barberin sävelkieli ilmaisee riipaisevalla tavalla lohdutonta surua, ja ensimmäisen jousikvarteton Adagioa onkin käytetty nerokkaasti 1986 ilmestyneessä elokuvassa Platoon – nuoret sotilaat. Ohjaaja Oliver Stonen omiin kokemuksiin perustuva elokuva kertoo Vietnamin sodan kauhuista. 

Šostakovitšin sanotaan omistaneen 8. jousikvartettonsa kaikille sodan ja fasismin uhrien muistolle. Poikansa mukaan hän sävelsi kvarteton kaikille totalitarismin uhreille, kun taas tytär tulkitsi Šostakovitšin omistaneen teoksen itselleen ja sanoi julkaistun omistuskirjoituksen olleen Neuvostoliiton hallinnon määräämä. Teoksen sävellaji c-molli on kautta aikojen viitannut traagisuuteen. Riippumatta siitä, kenelle Šostakovitš on kvartettonsa omistanut, traaginen tunnelma teoksen ääriosissa on lähes käsinkosketeltavaa.

***

Romanssi

  • ma 16.11. klo 12 Munkkiniemen kirjasto
  • ti 17.11. klo 18 Arabian kirjasto
  • to 19.11. klo 18 Etelä-Haagan kirjasto

Helsingin kaupungin filharmooninen käyrätorvikvartetti:
Ville Hiilivirta
Mika Paajanen
Joonas Seppelin
Miska Miettunen

Gustav Adolf Härtel (sov. Oscar Franz): Sua tervehdin
Nikolai Rimski-Korsakov: Notturno
Aleksandr Tšerepnin: 6 kvartettoa
Nils-Eric Fougstedt (sov. Ville Hiilivirta): Romanssi elokuvasta Katariina ja Munkkiniemen kreivi
Erkki Melartin (sov. Ville Hiilivirta): Juhlamarssi satunäytelmästä Prinsessa Ruusunen
Heikki Aaltoila (sov. Ville Hiilivirta): Akselin ja Elinan häävalssi 
Franz Abt (sov. Hannu Kilpi): Ljuva flicka 

”Sua vain yli kaiken mä rakastan.” Tutut rakkauslaulut kajahtavat kirjastoissa, kun filharmoninen käyrätorvikvartetti antautuu romanssien pauloihin.

Marraskuun harmaudessa lempi leiskuu ja tunteet kuumenevat, kun Helsingin kaupungin filharmooninen käyrätorvikvartetti syöksyy rakkauden huumaan ja lemmen kaipuuseen. Nyt ei käristellä liekinheittimellä vaan tunnelmoidaan rakastettujen romanttisten sävelien äärellä.

 "Lemmen voima on voittamaton." – Eino Leino

***

Kirjeitä Julialle

  • ti 24.11. klo 18 Oulunkylän kirjasto
  • to 26.11. klo 12 Itäkeskuksen kirjasto
  • pe 27.11. klo 12 Pasilan kirjasto

Petteri Poijärvi, laulu
Kari Olamaa, viulu
Teija Kivinen, viulu
Tiila Kangas, alttoviulu
Saara Särkimäki, sello

Elvis Costello: ”The Juliet Letters”, osia teoksesta laulajalle ja jousikvartetille

Romeo ja Julia on inspiroinut lukuisia taiteilijoita. Elvis Costellon kappalesarja jousikvartetille ja äänelle koostuu kirjeistä Julialle.

The Juliet Letters on brittiläisen rockmuusikko ja lauluntekijä Elvis Costellon teos, jonka hän on työstänyt yhdessä Brodsky-jousikvartetin kanssa. Costello itse on kuvaillut sävellystä ”kappalesarjaksi jousikvartetille ja äänelle".

Kappale koostuu osista, jotka ovat kuvitteellisia kirjeitä Juliet Capuletille, hahmolle Shakespearen kuuluisassa teoksessa Romeo ja Julia.