Home

Concerts

Concert serie
Gidon Kremer credit Angie Kremer

Offertorium

Fri 22 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Eva Ollikainen
conductor
Gidon Kremer
violin
Galina Ustvolskaja
Symphonic Poem No. 2
Sofia Gubaidulina
Offertorium
Intermission
Jean Sibelius
Symphony No. 1
Pablo González

Pathétique

Wed 27 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Pablo González
conductor
Yeol Eum Son
piano
Karol Szymanowski
Sinfonia concertante for piano and orchestra
Intermission
Pjotr Tšaikovski
Symphony No. 6, Pathétique
Yeol Eum Son

Pathétique

Thu 28 / 10 / 2021
19:00 - 21:00
Pablo González
conductor
Yeol Eum Son
piano
Karol Szymanowski
Sinfonia concertante for piano and orchestra
Intermission
Pjotr Tšaikovski
Symphony No. 6, Pathétique
Juniorikonsertti credit Heikki Tuuli

Juniorikonsertti I

Fri 05 / 11 / 2021
17:30 - 18:30
Eero Lehtimäki
conductor
Satu Sopanen
vocalist and presenter
Kaisaniemen ala-asteen koulu 6C
Pakilan ala-asteen koulu 6C
Laajasalon peruskoulun 6. luokkien painotetun musiikin ryhmä
Vuoniityn peruskoulu 5–6A
Juniorikonsertti credit Heikki Tuuli

Juniorikonsertti II

Fri 05 / 11 / 2021
19:30 - 20:30
Eero Lehtimäki
conductor
Satu Sopanen
vocalist and presenter
Oulunkylän ala-asteen koulu 6D
Porolahden peruskoulu 6M
Åshöjdens grundskola 5–6M
Leonard Slatkin

Asrael

Wed 10 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Leonard Slatkin
conductor
Angela Hewitt
piano
Cindy McTee
Circuits
Wolfgang Amadeus Mozart
Piano Concerto No. 22
Intermission
Josef Suk
Asrael Symphony
Angela Hewitt

Asrael

Thu 11 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Leonard Slatkin
conductor
Angela Hewitt
piano
Cindy McTee
Circuits
Wolfgang Amadeus Mozart
Piano Concerto No. 22
Intermission
Josef Suk
Asrael Symphony
Helsingin kaupunginorkesteri

Serenades - Kannelmäki Church

Thu 18 / 11 / 2021
19:00 - 20:00
Pekka Kauppinen
leader
Antonín Dvořák
Serenade for Wind Instruments
Pjotr Tšaikovski
Serenade in C Major for Strings
Helsingin kaupunginorkesteri

Serenades

Fri 19 / 11 / 2021
19:00 - 20:15
Pekka Kauppinen
leader
Antonín Dvořák
Serenade for Wind Instruments
Intermission
Pjotr Tšaikovski
Serenade in C Major for Strings
Pasi Pirinen

Bergman 110

Wed 24 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Nils Schweckendiek
conductor
Pasi Pirinen
trumpet
Helsingin kamarikuoro
Béla Bartók
Four Pieces for Orchestra op. 12
Erik Bergman
Simbolo op. 52
Intermission
Erik Bergman
Sommarnatt / Psalm / Hommage à Béla Bartók
Erik Bergman
Fantasy for Trumpet and Orchestra op. 150
Seppo Pohjola
Roots (world premiere)
Nils Schweckendiek

Bergman 110

Thu 25 / 11 / 2021
19:00 - 21:00
Nils Schweckendiek
conductor
Pasi Pirinen
trumpet
Helsingin kamarikuoro
Béla Bartók
Four Pieces for Orchestra op. 12
Erik Bergman
Simbolo op. 52
Intermission
Erik Bergman
Sommarnatt / Psalm / Hommage à Béla Bartók
Erik Bergman
Fantasy for Trumpet and Orchestra op. 150
Seppo Pohjola
Roots
Mitsuko Uchida

Uchida & Schönberg

Fri 03 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Susanna Mälkki
conductor
Mitsuko Uchida
piano
Karol Szymanowski
Concert Ouverture
Arnold Schönberg
Piano Concerto
Intermission
Antonín Dvořák
Symphony No. 8
Susanna Mälkki

Wake!

Wed 08 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
conductor
Lauri Kankkunen
cello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely, ouverture
Esa-Pekka Salonen
Cello concerto
Kimmo Hakola
Wake! Op. 102 - Helsinki Variations (world premiere)
Jean Sibelius
Finlandia
Lauri Kankkunen credit Juuso Westerlund

Wake!

Thu 09 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Susanna Mälkki
conductor
Lauri Kankkunen
cello
Ingeborg von Bronsart
Jery und Bätely, ouverture
Esa-Pekka Salonen
Cello concerto
Kimmo Hakola
Wake!
Jean Sibelius
Finlandia
Sarah McElravy by Julia Wesely

Kadonnut sinfonia

Fri 17 / 12 / 2021
19:00 - 21:00
Julian Rachlin
conductor, violin
Sarah McElravy
viola
Maxim Berezovsky
Symphony in C Major
Wolfgang Amadeus Mozart
Sinfonia Concertante in E Flat Major
Intermission
Pjotr Tšaikovski
Symphony No. 5
Klaus Mäkelä

HPO & Mäkelä

Wed 22 / 12 / 2021
19:00 - 20:15
Klaus Mäkelä
conductor
Pierre Boulez 
Initiale
Sauli Zinovjev
Wiegenlied (Finnish premiere) 
Intermission
Gustav Mahler
Symphony No. 1 ”Titan”