Mitt kreativa jag x Sibelius
Lång tid har gått sedan sekelskiftet 1800–1900. Drömmen om självständighet blev verklighet: Finland har en egen riskdag, en egen lagstiftning, egna universitet och förvaltningar, egna medier, en konst med en egen historia. Man kan säga att det var mödan värt att kämpa för en egen kultur och lyfta fram den.
Vilken roll har Sibelius och hans musik idag, då konstens roll som den finländska existensens förespråkare inte är lika handgriplig som under åren före Finland blev självständigt?
Sibelius och hans musik har blivit ett av vårt lands viktigaste varumärken. Man talar på finska om ”Suomi, sauna ja Sibelius” (Finland, bastu och Sibelius). Utomlands är Sibelius en av de mest kända finländarna. Sibelius-Akademin är det finländska musikuniversitet som för tillfället finns med på listan över de tio bästa musikuniversiteten i världen. Finlands självständighetsdag kan inte firas utan musik av Sibelius. Hans musik hör till symfoniorkestrarnas stamrepertoar jorden runt och spelas om och om igen.
Det finns någonting i Sibelius och hans musik som berör människor över kulturgränser. Vad betyder han för den enskilda människan?
När lyssnar du på Sibelius? Vilka tankar och känslor väcker Sibelius musik i dig? Finns det ett speciellt stycke av Sibelius du tycker om att lyssna på?
ENKÄT:
1. Jag lyssnar på musik av Sibelius
a. ofta
b. ibland
c. sällan
d. aldrig
2. Jag vet inte riktigt vilka stycken Sibelius har skrivit och var man kan lyssna på dem
a. Låter bekant
b. Låter helt obekant
3. Mitt favoritstycke av Sibelius är
a. Finlandia
b. Karelia-sviten
c. Symfonierna
d. Violinkonserten
e. Något annat
4. Det här materialet fick mig att lyssna på mera musik av Sibelius!
a. ja
b. nej
#sibelius160 #sibeliuksenorkesteri
Text: Satu Simola